Niezwykłości ewolucji: żaby „rodzące się” z pleców matki

„Niezwykłości ewolucji” – seria wpisów i fotografii przedstawiająca najbardziej niezwykłe, zadziwiające estetycznie, zabawne lub nietypowe zwierzęta zamieszkujące naszą planetę. Seria przeniesiona z Facebooka.

Żaby z rodziny Hemiphractidae łączy wspólna cecha – ich zachowania rozrodcze, niezwykłe dla naszych oczu pod względem estetycznym, są charakterystyczne tylko dla tej rodziny i są zupełnie odmienne niż u innych żab.

Samica nosi jaja na grzbiecie. Dalszy proces po zapłodnieniu jaj jest różny u różnych gatunków. Niektóre po pewnym czasie umieszczają jaja w wodzie, aby tam był kontynuowany rozwój, inne wypuszczają do wody dopiero kijanki, kolejne zaś nigdy nie uwalniają potomstwa aż do osiągnięcia przez nie żabiej formy, trzymając je na plecach przez cały okres rozwoju.

W poszczególnych rodzajach i gatunkach występuje też nieco inne przystosowanie do noszenia potomstwa na grzbiecie. Niektóre np. zamykają jaja w specjalnym worku, przechowując je pod skórą aż do wyklucia. Wbrew niektórym opiniom, nie jest to forma żyworodności (która swoją drogą u niektórych płazów występuje). Żyworodność polega na tym, że organizm rozwija się w ciele matki i odżywia dostarczanym przez jej ciało pokarmem, a następnie wychodzi na świat również bezpośrednio z jej ciała. Tutaj nie mamy w ogóle z czymś takim do czynienia. Płazy te składają jaja i przechowują je w specjalnych strukturach. Młode rozwijają się z jaju i dopiero potem (z pominięciem etapu kijanki) wykluwają się jako młode osobniki wyglądające jak zminiaturyzowana wersja dorosłej. Jest to zatem po prostu rozwój bezpośredni, nazywany też rozwojem prostym.

Proces uwalniania gotowych już żab spod takiego worka wygląda jak na filmiku:

Żaby z rodziny Hemiphractidae występują w tropikalnej Ameryce Południowej i Środkowej. Należy do tej rodziny sześć rodzajów, choć ich zgrupowanie jest ciągle tematem dyskusyjnym.

Żaby są przedstawicielami płazów bezogonowych (Anura) i dzielą się na ponad 50 rodzin, na które składa się ponad 7000 gatunków. Są najliczniejszymi przedstawicielami współczesnych płazów, stanowią 88% ich gatunków. Są też jednymi z pięciu najbardziej zróżnicowanych rzędów kręgowców. Według danych zegara molekularnego oddzieliły się od innych płazów w permie ok. 265 mln lat temu. Najstarsza żaba wykopaliskowa znana jest z wczesnego triasu sprzed 250 mln lat, to Triadobatrachus.

Pssst! Podobają Ci się moje artykuły? Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę, możesz to zrobić na Patronite:
https://patronite.pl/astrohomines.wordpress.com/description
Inicjatywa taka wiele dla mnie znaczy, jako że Astrohomines jest czasochłonną pracą jednej tylko osoby. Tylko dzięki wpłatom będzie mógł się rozwinąć w jeszcze ciekawszą, bardziej zaawansowaną formę. Pokaż, że ten wysiłek jest doceniany 🙂

Dodaj komentarz