Sztuczna komórka, która namnaża się jak prawdziwa

Dziennik Naukowy opisuje nowe dokonanie naukowców w zakresie tworzenia sztucznego życia. Dekadę temu stworzono pierwszy syntetyczny żywy organizm – pojedynczą komórkę funkcjonującą na bazie genów stworzonych w laboratorium. Komórka jednak namnażała się bez dokładnej kontroli nad procesem wzrostu i formowania kształtu. Dzisiaj udało się dopracować ten mechanizm za pomocą dodania kolejnych sztucznych genów. Oto pierwszy raz w historii biologiczne życie na Ziemi stworzyło sztuczne życie, które jest zdolne namnażać się formując swoje wierne kopie.

Badania w tym kierunku pozwolą nam w leczeniu chorób, produkcji leków, żywności. Można też pobudzić wyobraźnię zastanawiając się nad dalszą przyszłością – czy prace tego typu pozwolą nam kiedyś zastąpić nasze naturalne wadliwe nieraz komórki syntetycznymi zamiennikami, odporne na liczne dziś trapiące nas choroby, w tym raka, tworząc w istocie sztuczność człowieka i wyzwalając się z okowów biologii na rzecz technologii? Jeśli udadzą nam się prace nad elementarnymi budulcami naszego organizmu, to nie jest to wykluczone.

Reszta w artykule Dziennika Naukowego:
https://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/naukowcy-stworzyli-syntetyczna-komorke-ktora-dzieli-sie-i-wzrasta-jak-naturalna?

Oraz praca źródłowa:
https://www.nist.gov/news-events/news/2021/03/scientists-create-simple-synthetic-cell-grows-and-divides-normally?fbclid=IwAR14aJBxB9Fp-zBvFlcB8Xk6JJVBbZDLVNOIx_5bEKAywmgSc7xEgaoSFlY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s