Pioruny a powstanie życia na Ziemi

Do zainicjowania życia takiego jak na Ziemi niezbędny jest fosfor, który odgrywa kluczowe role w procesach biologicznych. Na wczesnej Ziemi pierwiastek ten był jednak związany w minerałach, które nie rozpuszczają się w wodzie, a co zatem idzie, pierwiastek w takiej postaci nie mógł być wykorzystany do tworzenia wczesnego życia.
Naukowcy wysunęli wniosek, że fosfor wykorzystany przez wczesne organizmy pochodził z minerału nazywanego schreibersytem, ten bowiem jest rozpuszczalny w H2O.

Pierwotna koncepcja zakładała, że schreibersyt został dostarczony przez meteoryty podczas tzw. Wielkiego Bombardowania (w przybliżeniu 4 mld lat temu). Jednak życie narodziło się prawdopodobnie później, co sugerowało, że fosfor powinien pochodzić skądś indziej.

Okazało się, że znaczne ilości schreibersytu powstają podczas uderzeń piorunów. Jest to dobra wiadomość, ponieważ uderzenia piorunów są mniej destrukcyjne dla otoczenia niż upadki meteorytów, występują ponadto cały czas, nie zaś jedynie podczas masowych bombardowań.

Oznacza to, że do zainicjowania początków życia nie są potrzebne tak niszczycielskie okoliczności, ponadto w takiej sytuacji życie może powstać w dowolnym czasie, a nie jedynie w okresie po bombardowaniach.

Z racji tego, że chemiczne podstawy życia prawdopodobnie są dość uniwersalne, odkrycie to ma znaczenie także w kwestii narodzin życia na innych planetach.

Więcej w artykule „Dziennika Naukowego” oraz w oryginalnej pracy: https://www.nature.com/articles/s41467-021-21849-2

https://dzienniknaukowy.pl/planeta/uderzenia-piorunow-mogly-odegrac-istotna-role-w-powstaniu-zycia-na-ziemi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s