Nie widzimy obcych cywilizacji, bo są pod lodem, czyli bzdury ze świata astrobiologii

Cóż, kolejny artykuł na tematy astrobiologiczne, w którym możemy przeczytać treści raczej wprowadzające w błąd zwykłego czytelnika, niż przekazujące wiedzę.

Artykuł powtarza niestety często pojawiający się błąd, miksuje bowiem parę odrębnych zagadnień tak, jakby były one jednym i tym samym – pozaziemskiego życia, a pozaziemskich cywilizacji, oraz wyewoluowania inteligencji, a stworzenia cywilizacji.

Kosmos może być bardziej wypełniony życiem, niż wynika to z założenia o konieczności istnienia planety w tzw. ekosferze gwiazdy, ponieważ habitaty umożliwiające stworzenie życia mogą znajdować się także w oceanach pod lodowymi globami, takimi jak księżyce planet. U nas takimi są np. Europa i Enceladus. W sumie nic odkrywczego.

Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy ktoś próbuje wyjaśnić w ten sposób Paradoks Fermiego, ponieważ wg autora podlodowe habitaty uniemożliwiają nam detekcję takiego życia, a tym samym także technologicznej obecności takiej cywilizacji. I dlatego Wszechświat milczy. Bo obcy są pod lodem!

Oczywiście w takim rozumowaniu zawiera się sporo bzdur.
Po pierwsze – kwestia istnienia życia to coś zupełnie innego niż kwestia istnienia cywilizacji. Najczęściej będą to po prostu bakterie.
Po drugie – nawet jeśli habitat taki pozwoli na ewolucję ku inteligencji, to inteligencja także nie jest tożsama z wytworzeniem cywilizacji. Jest to już do znudzenia powielany błąd. Wyewoluowanie inteligentnego gatunku nie oznacza, że powstaje cywilizacja! Do niej jest jeszcze nadal bardzo daleka droga. Pisałem o tym np. w tych artykułach:
https://astrohomines.wordpress.com/2020/07/02/od-inteligencji-do-cywilizacji-waski-most-a-nawet-przepasc-czesc-i/?fbclid=IwAR1ElMRAebUmIRJB0u6V7B2jeZoHsNIrJTXccvzTgjxtrgBxXZ0nyYXx5bc
https://astrohomines.wordpress.com/2020/11/30/homo-sapiens-to-za-malo-od-czlowieka-do-cywilizacji-czesc-i/?fbclid=IwAR1nkfI8Jgtw5XtXQSgR4vWOlvOCervPqzVjmx4YKIxZtYTZnUF8X5GygDk

Wreszcie po trzecie – stworzenie technologicznej cywilizacji jest właściwie niemożliwe pod wodą. Nie ma w niej bowiem możliwości wytwarzania energii za pomocą takich zjawisk jak ogień i prąd, czyli absolutnych podstaw przejścia z biologii do cywilizacji, wymieniając tylko niektóre fundamentalne trudności.

Oznacza to, że owszem, uwzględniając lodowe księżyce zwiększają się szanse występowania w kosmosie życia, ale nie na występowanie cywilizacji. I takiej na takich globach nie szukamy, bo nie są one tam możliwe (chyba że jako kolonizacja z zewnątrz).
A już tym bardziej nie wyjaśniamy w ten sposób Paradoksu Fermiego.
https://spidersweb.pl/2021/03/wodne-swiaty-a-paradoks-fermiego.html?fbclid=IwAR1pd7u_l1Gith6JVeLT76pDzRn3wrdHlh4j_WM7vfbVbVgVNEQqZO6q7Fs

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s