Mątwy zdały test, którego używa się do badania zdolności poznawczych dzieci

O tym, że ośmiornice, kałamarnice i mątwy są inteligentnymi zwierzętami, wiadomo od dawna. Właśnie wykonano test potwierdzający kolejne ich zdolności do kalkulacji.

Zbadano, że mątwy są zdolne do wykonywania tak zwanej opóźnionej gratyfikacji, czyli potrafią zarówno pojąć, jak i kontrolować swoje zachowanie poprzez rezygnację z natychmiastowej, ale mniejszej nagrody, jeśli wiedzą, że dzięki temu w późniejszym czasie otrzymają większą nagrodę.

Test ten przeprowadza się także na ludzkich dzieciach. Badania w tym temacie pokazały, że te dzieci, które lepiej zdają test opóźnionej gratyfikacji, w dorosłym życiu statystycznie radzą sobie lepiej z nauką, zdobywają lepszą pracę i osiągają większy komfort materialny, niż dzieci, które nie potrafią się powstrzymać przed natychmiastowym „zjedzeniem ciastka”.

Mątwy są mniej poznanymi głowonogami pod względem zdolności poznawczych od ośmiornic i kałamarnic, te ostatnie zaś mniej niż ośmiornice. Niektóre badania pokazują, że są mniej inteligentne niż dwie pozostałe grupy, przynajmniej w tym zakresie, który badano. Są jednak pod tym względem dla nas tajemnicze, a badanie inteligencji wśród zwierząt o zupełnie innym behawiorze niż ludzki jest trudne ze względu zarówno na znalezienie odpowiedniej metody badań i ich interpretacje, jak i ze względu na antropomorfizację naszego myślenia. Po prostu wielu przejawów inteligencji możemy nie dostrzegać, jak i możemy stosować niewłaściwe techniki poznawcze.

O samym eksperymencie przeczytanie w podlinkowanym artykule. Miłej lektury 🙂

Link do oryginalnej pracy:
https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspb.2020.3161?fbclid=IwAR3NjxwGITo1X_K2pMIPpnN5ZBxZLT-6e_l2JO2k81z4L8a3B-tedGD6LE4
Link do Dziennika Naukowego:
https://dzienniknaukowy.pl/planeta/matwy-przeszly-test-opracowany-do-badania-zdolnosci-poznawczych-dzieci?utm_source=FB_Dziennik_Naukowy&utm_medium=fb_ads&utm_campaign=FB_Dziennik_Naukowy&utm_term=linkpost_5.03.2021&utm_content=post_1_MatwyTestPianki&fbclid=IwAR0tZxlDZDaf_C7K3YcjvWHM8JdP_ciY4db9FSClKKmajbb5FGGCMaeTPAk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s