Jeden z kraterów na Tytanie, księżycu Saturna, może być idealną kolebką dla narodzin życia

Bardzo ciekawa rzecz. Jeden z kraterów na Tytanie, księżycu Saturna, może być idealną kolebką dla narodzin życia. Dlaczego?

Powierzchnia Tytana jest wypełniona organicznymi węglowodorami. Natomiast głęboko pod lodową skorupą znajduje się wodny ocean. Jeśli w powierzchnię globu uderzy dostatecznie duża asteroida lub kometa, może ona przebić zewnętrzną materię organiczną do położonego 100 km niżej oceanu. I jednocześnie podgrzać otoczenie, tworząc jezioro, które może nie zamarznąć nawet przez 1 milion lat. Są to świetne warunki do stworzenia „pierwotnej zupy” chemicznej, analogicznej do tej, jaka na Ziemi zapoczątkowała życie.

Aby się dowiedzieć, czy któreś kratery na Tytanie mogły być uderzeniami przebijającymi się aż do podpowierzchniowego oceanu, Alvaro Penteado Crósta, planetolog z University of Campinas, wraz z zespołem stworzył model uderzenia dla największego krateru, Menrva, o szerokości 425 kilometrów, który, jak się uważa, powstał 1 miliard lat temu. Penteado Crósta twierdzi, że istnienie takiego jeziora przez milion lat może być wystarczającym czasem, aby mikroby ewoluowały, wykorzystując płynną wodę, cząsteczki organiczne i ciepło z uderzenia.

Chociaż badania zespołu koncentrowały się na Menrvie, Penteado Crósta twierdzi, że możliwe jest, że mniejsze uderzenia były wystarczające, aby przebić się przez lodową skorupę Tytana. Może dotyczyć to także znacznie mniejszego krateru Selk, do którego planowana jest misja. Selk jest znacznie młodszy, co oznacza, że dowody na istnienie tam życia miałyby większą szansę na zachowanie się. Mogłyby one zachować się zamarznięte w lodzie.

Co to za misja? NASA planuje wysłać na Tytana misję Dragonfly, w postaci autonomicznego drona badającego krater Selk. Misja ma wystartować w 2027 roku, a dolecieć do celu w 2034. Jednak główny naukowiec misji, Elizabeth Turtle, uważa niestety, że Selk mógł być zbyt małym uderzeniem, aby przebić się aż do oceanu, co niestety studzi emocje.

https://www.sciencemag.org/news/2021/03/titan-s-largest-crater-might-be-perfect-cradle-life?fbclid=IwAR2eX_8rIMq9KPbRxvmenvttBFG0Xgxr_2X282pBfjE3oyJz96qz-fWJmKE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s