Fauna ediakarańska a ludzie

Znów ciekawy artykuł ze strony Dziennika Naukowego.
Tytuł podlinkowanego artykułu jest trochę na wyrost. Chodzi po prostu o to, że to, co funkcjonuje dzisiaj, miało swoje podłoże genetyczne już w faunie ediakarańskiej, czyli faunie sprzed tzw. eksplozji kambryjskiej. Jest to jednocześnie banalne, jak i ważne odkrycie.

Przypomnijmy, że eksplozja kambryjska uchodziła przez blisko stulecie za pierwszą erę funkcjonowania złożonego życia na Ziemi. Dopiero w latach 50. XX wieku zaczęto poważną dyskusję na temat fauny ediakarańskiej jako wcześniejszego etapu istnienia złożonych organizmów. Dodatkowo – fauna ediakarańska bardzo różni się od tego, co znamy z późniejszego okresu. Wysnuto też teorię, że był to nieudany eksperyment ewolucyjny, który nie ma powiązania genetycznego z późniejszym życiem. Bliższe badania wykazały jednak powiązanie przynajmniej niektórych organizmów z tym, co znamy jako „właściwą” historię życia. Wśród organizmów ediakarańskich da się zauważyć np. prawdopodobnych pierwszych przedstawicieli mięczaków (linii życia, od której pochodzą takie organizmy jak ślimaki czy ośmiornice), a także… Bilateria, czyli zwierzęta dwubocznie symetryczne.

To ostatnie zagadnienie jest bardzo ważne, co być może zauważyli niektórzy Czytelnicy moich artykułów. Bowiem zagadnienie rozwoju inteligencji na planecie Ziemia wiąże się z rozwojem organu mózgu, który w złożonej formie wyewoluował na Ziemi dwukrotnie niezależnie (wspomniane mięczaki w postaci ośmiornic, kałamarnic, mątw itp., oraz w linii strunowców, czyli ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków).
Jednak wszystko to odbyło się wśród zwierząt dwubocznie symetrycznych, czyli Bilateria. Jest to kwestia, która budzi sporo pytań. Bowiem jeśli mózg na jednej planecie ewoluuje niejeden raz niezależnie, to zwiększa to szansę na podobne rezultaty poza naszą planetą. Jednak fakt, że stało się to tylko w Bilateria, może umniejszać znaczenie tej niezależności ze względu na podatność genetyczną takiej linii rozwojowej.

Teraz odkryto, że fauna ediakarańska ma z nami więcej wspólnego niż wcześniej sądzono.

https://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/badania-wskazuja-ze-ludzie-sa-zaskakujaco-podobni-do-osobliwych-stworzen-sprzed-pol-miliarda-lat

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s