Na Wenus prawdopodobnie nie ma fosfiny

Ukazały się dwie kolejne publikacje, które niestety negują istnienie fosfiny (fosforowodoru) na Wenus.

Kilka miesięcy temu odkrycie fosforowodoru na tej planecie okazało się światową sensacją ze względu na to, że tylko biologiczne procesy mogły wyjaśnić pochodzenie takiej ilości tego związku w atmosferze. Obecnie naukowcy wykazali, że dane z obserwatorium zostały błędnie przetworzone, a niezależna weryfikacja jest negatywna. Druga praca z kolei to powtórna analiza danych, z których wynika, że w rzeczywistości mamy do czynienia z siarkowodorem.

Według oryginalnej pracy odkrywców (wśród których znajdował się nasz rodak dr Pętkowski) wyglądało na to, że rzeczywiście odkrycie dotyczy fosfiny. Praca, tak naprawdę prawie nic nie mówiąca o potencjalnym życiu na Wenus, zawarła omówienie całego szeregu weryfikacji, które miały wykluczać problem podobieństwa linii widmowych fosforowodoru do siarkowodoru.

Jednak mimo sensacji, od samego początku wskazany był daleko posunięty sceptycyzm co do biologicznego źródła fosfiny. Nie tylko dlatego, że życie w takim stężeniu kwasu siarkowego jak w atmosferze Wenus wymagałoby przystosowań miliardy razy bardziej ekstremalnych od najodporniejszych na kwas ziemskich ekstremofili, ale także, czego nie wskazywał nikt inny, ze względu na sprzeczność założeń, którą posługiwali się naukowcy podczas rozbudzania zainteresowania swoim odkryciem.

Tę niespójność argumentacyjną na temat możliwego życia na Wenus, zmniejszającą szansę na biologiczne pochodzenie fosfiny, wskazałem w moim własnym dłuższym artykule na temat odkrycia: https://astrohomines.wordpress.com/…/fosforowodor-na…/ (omówienie sprzeczności znajduje się na 3 stronie artykułu, dwie pierwsze strony to omówienie odkrycia i przedstawienie historii Wenus).

Przypomnijmy, że parę miesięcy temu również ukazała się praca, która zanegowała, że linie widmowe zaobserwowane na Wenus dotyczą fosforowodoru. Napisałem na ten temat mniejszy artykuł, w którym omówiłem także, jak (w przeciwieństwie do sensacyjności mediów) działa nauka i dlaczego sensacyjność medialna jest dla niej szkodliwa. Wskazywałem także, że odkrycie fosfiny, które niemal na pewno nie ma nic wspólnego z życiem, ma raczej negatywny skutek dla planowanych badań Układu Słonecznego, niż pozytywny: https://astrohomines.wordpress.com/2020/11/27/694/

Obecne prace nie rozstrzygają kwestii ostatecznie, bazują bowiem wciąż na tych samych danych uzyskanych z obserwatorium ALMA. Aby dokonać ostatecznej weryfikacji, potrzebne jest przeprowadzenie nowych badań.

https://iopscience.iop.org/article/10.3847/2041-8213/abd56a/meta
https://arxiv.org/abs/2101.09837
https://dzienniknaukowy.pl/planeta/co-z-ta-fosfina-na-wenus-kolejne-badania-podwazaja-odkrycie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s