Emisje radiowe z egzoplanety

Prawdopodobnie odkryto pierwsze w historii emisje radiowe z egzoplanety.

Spokojnie, to nie są emisje sztuczne 😉
https://dzienniknaukowy.pl/kosmos/astronomowie-wykryli-prawdopodobna-emisje-radiowa-z-planety-pozasloneczne

Jest to metoda obserwacji egzoplanet, która pozwoli nam uzyskać informacje o polu magnetycznym planety, jej wnętrzu, atmosferze i w związku z tym o panujących na niej warunkach.
Emisje fal radiowych pojawiają się wówczas, gdy naładowane cząstki emitowane przez gwiazdę w postaci wiatru słonecznego zostają odchylone przez pole magnetyczne planety.

Metoda ta pozwala przyjrzeć się obcym planetom „bliżej” niż mogliśmy to zrobić do tej pory. Szczególnie ważne jest to w kontekście badań nad atmosferą takiego globu, bowiem niewiedza o tym, jaką planeta ma atmosferę i czy w ogóle taką posiada, daje nam zupełną niewiadomą co do panujących na niej warunków, a tym samym odpowiedzi na pytanie o jej sprzyjanie bądź wrogości potencjalnemu życiu. Wbrew bowiem chwytliwości terminu „planety ziemio-podobne” czy „typu Ziemia”, takie globy mogą z „drugą Ziemią” nie mieć nic wspólnego, ale za to np. z „drugą Wenus”. (Zob. w tym temacie: https://astrohomines.wordpress.com/2020/09/26/planety-typu-ziemia-to-nie-sa-planety-zdatne-do-zamieszkania/) Dopóki nie znamy atmosfery obcej planety, astrobiologii nic nie daje wiedza o tym, że glob znajduje się w tzw. ekosferze, czy odległości od gwiazdy teoretycznie pozwalającej na istnienie ciekłej wody.

Odkrycie musi zostać jeszcze potwierdzone przez niezależne obserwacje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s