Umysłowość dawnego Homo sapiens

Wywiad z profesorem Bogusławem Pawłowskim, antropologiem z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dowiadujemy się tu wielu ciekawych informacji na temat ewolucji człowieka, rozwoju jego inteligencji i umysłowości, życia społecznego, problemów, jakie prowadziły do rolniczego osiadłego trybu życia, problemach klimatycznych, a także tego, od jak dawna człowiek przetwarza Ziemię i jak istnienie naszego gatunku prowadzi do tworzenia się nowych problemów w świecie przyrody, skutkujących także dla samego człowieka. Jest to też dobry zbiór danych do uświadomienia sobie, jak trudno jest stworzyć cywilizację, nawet gdy jest się człowiekiem.

Wywiad ten pokazuje też ważną rzecz w kontekście tych dziedzin nauki, które z przyczyn metodologicznych nie mogą uzyskać pewnych wniosków. Takie zagadnienia jak rozwój umysłowy dawnych ludzi, podobnie jak np. zagadnienia astrobiologii albo paleobiologii, muszą siłą rzeczy posługiwać się spekulacją. Widzimy jednak, że jesteśmy w stanie wyciągać wartościowe wnioski wtedy, gdy robimy to ostrożnie, gdy zdajemy sobie sprawę z metodologicznych problemów takich nauk jak antropologia czy psychologia ewolucyjna, oraz gdy ilość twardych danych jest ograniczona. Nauki, które pozwalają tylko na ograniczoną weryfikację wniosków, posługują się różnymi metodami, aby wnioski możliwie najbardziej uściślić lub uzasadnić, korzystają z szerokiej palety osiągnięć innych nauk, które uwiarygodniają wnioski (tutaj np. antropologii kulturowej, paleoklimatologii, prymatologii itd.), no i… muszą ciągle pamiętać o ostrożności.Dobrze uprawiana, oparta na danych spekulatywność nie czyni niezasadności, wbrew komentarzom osób które twierdzą, że tylko ścisła weryfikacja oznacza naukę.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/co-praczlowiek-mial-na-mysli-165023?fbclid=IwAR2DpQ4JFn6OXtJk2k0aGFxy6Kho88qIcPo1yI8QX4DoEHGuwJbAV_xtQmI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s