Cienie jako wskaźniki występowania lasów lub osiedli na egzoplanetach

Specyficzne, ale ciekawe.
Autorzy badania sugerują, że sposobem na wykrywanie złożonego życia na egzoplanetach może być analiza padających na nich cieni, które mogą sugerować istnienie takich zjawisk jak lasy lub nawet np. sztuczne osiedla.

Oczywiście obecnie jeszcze nie jesteśmy w stanie tego dokonać technicznie, ale za jakiś czas może to być możliwe.

Badacze sugerują, że można do tego wykorzystać BRDF, czyli dwukierunkową funkcję rozkładu odbicia. Obserwowany współczynnik odbicia światła zmienia się wraz ze zmianą kąta widzenia lub kierunku oświetlenia, a częścią tego procesu są padające cienie.
Badacze sprawdzili eksperymentalnie, analizując cienie padające na Ziemi, że współczynnik ten jest rozróżnialny dla terenu posiadającego takie naturalne obiekty jak np. kratery, a dla terenu zadrzewionego lub zabudowanego sztucznymi osiedlami.

Problem polega jednak na tym, że teleskopy, które zostaną użyte w najbliższej przyszłości, w kwestii badania odbicia światła od egzoplanet będą miały do dyspozycji tylko jeden piksel. Sprawdzano więc, czy jeden piksel wystarczy dla dokonania właściwego rozróżnienia. Wyniki nie są jednoznaczne, co sprawia, że metody tej będziemy mogli użyć dopiero przy jeszcze kolejnej generacji teleskopów, gdy odbite światło znajdzie się w polu kilku pikseli. Sugeruje się jednak, że warto rozwijać tę metodę, bo przy precyzyjniejszej aparaturze może ona dać znaczące wyniki.

https://www.universetoday.com/148164/heres-a-clever-idea-looking-for-the-shadows-of-trees-on-exoplanets-to-detect-multicellular-life/?fbclid=IwAR0eu7DQswKzSBHy1_vpPd3D-uS1cpzm3iWa3qHobeJm1744VmVaeOfXw-o

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s