Odkryto ciekłą wodę pod czapą lodową na Marsie

Na Marsie po raz pierwszy ponad wszelką wątpliwość odkryto obecnie występującą ciekłą wodę. Odkrycia dokonano pod czapą lodową na południowym biegunie. Owszem, istniały jakiś czas temu doniesienia o ciekłej wodzie spływającej ze stoków, jednak okazało się, że były to tylko suche lawiny. Tym razem na pewno mamy do czynienia z płynnym H2O.

Jezioro znajduje się około 1,5 km pod lodem. Ma ok. 20 km szerokości, natomiast jego głębokość jest nieznana. Wynika to stąd, że fale radaru odbijają się na linii granicznej lodu z jeziorem, dając nam informację o zmianie stanu skupienia badanego rejonu, ale nie pozwalają zajrzeć dalej. Może to być płytka kałuża albo wielokilometrowa głębia.

Niestety dla ewentualnego życia marsjańskiego nie jest to optymistyczny news. Aby woda mogła w takich temperaturach mieć stan płynny, musi mieć charakter solanki. W zależności od poziomu zasolenia woda może nie zamarznąć aż do -70 st. C. Jednak trudno spodziewać się w takich warunkach życia. Musiałoby ono mieć charakter dużo bardziej ekstremofilny niż życie na Ziemi. Sytuacja ta potwierdza jedno z pesymistycznych przypuszczeń co do powstania życia na Marsie kiedykolwiek w jego historii, że Mars jest po prostu na to za słony. (Zob. też: „Życie na Marsie – trzy opcje obosieczne”)

Woda ta również niespecjalnie będzie się nadawać do użycia dla przyszłych kolonistów Marsa. Po pierwsze dlatego, że dostanie się do niej jest ekstremalnie trudne. Po drugie – jeśli coś tam żyje, nie możemy tego skazić. Po trzecie – lepiej po prostu pobierać lód z powierzchni i go roztopić.

Jeśli chodzi o przyszłe badanie jeziora metodą pobrania próbek, przypomina to problemy, z jakimi przez dziesięciolecia walczono na Ziemi, aby dostać się do jeziora Wostok pod lodami Antarktydy. Z tą różnicą, że na Marsie będzie oczywiście trudniej. W przypadku Wostok mieliśmy też pewność, że żyją tam organizmy niemające styczności ze światem zewnętrznym od milionów lat, było więc to wyzwaniem dużo obiecującym. W przypadku Marsa oczekiwania co do znalezienia tam życia są znikome. Ale… zawsze trzeba spróbować.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s