Nowy dokument o detonacji największej w historii bomby, czyli… czym zajmuje się inteligentna cywilizacja?

W kontekście występowania inteligencji w kosmosie i tego, co robią cywilizacje naukowo-techniczne, kiedy osiągają pewien stopień rozwoju.

Rosja udostępniła film dokumentujący zrzucenie bomby wodorowej Car Bomb, która była największą sztucznie wywołaną eksplozją w dziejach. Niektóre materiały zawarte w filmie były już dostępne wcześniej, teraz jednak mamy pełny obraz tej historii. Zrzut bomby następuje w 22. minucie filmu. Ponieważ materiał jest rosyjskojęzyczny, można włączyć angielskie napisy.

Car Bomba sprawiła, że część wysp archipelagu Nowej Ziemi wyparowała. Promieniowanie cieplne mogło powodować oparzenia z odległości 100 km. Eksplozja była widoczna z odległości 900 km, a fala sejsmiczna obiegła naszą planetę 3 razy. Grzyb atomowy miał średnicę 30-40 km i wysokość 60 km.

Wybuch miał siłę 50-58 milionów ton trotylu. Dla porównania bomba zrzucona na Hiroszimę wybuchła z mocą 20 tysięcy ton. Car Bomba była zatem blisko 3 tysiące razy potężniejsza. Warto dodać, że Rosjanie i tak zmniejszyli jej moc o połowę, bo pierwotny plan zakładał ładunek o mocy 100 mln ton.

Cele użycia takiego ładunku były tylko propagandowe. Wkrótce zantagonizowane mocarstwa zrezygnowały z tworzenia takich ładunków, ponieważ ich militarne możliwości były niewspółmiernie małe względem kosztów. Większość mocy takich wybuchów ulatywała w kosmos, zamiast niszczyć obiekty naziemne, czyli była marnowana.

Kraje podpisały także protokół, który zakazywał ludzkości przeprowadzania prób jądrowych w powietrzu, wodzie oraz w kosmosie. Od tamtej pory testy odbywają się w specjalnie do tego przeznaczonych obiektach.

Zimna wojna jest dla mnie osobiście najciekawszym okresem historii, ponieważ nosi ona klasyczne składowe historii wziętej z książek s-f. Jeśli mielibyśmy zebrać najbardziej kiczowate pomysły na fabułę s-f, w której opisywalibyśmy negatywny rozwój jakiejś kosmicznej cywilizacji, byłyby to:
– podział świata na dwa radykalnie zantagonizowane super-mocarstwa, dominujące nad resztą globu;
– jądrowy wyścig zbrojeń prowadzący na skraj cywilizacyjnej zagłady;
– wyścig ku osiągnięciu przestrzeni kosmicznej.

W naszej historii te trzy klasyczne wątki wystąpiły równocześnie, co jest na swój sposób pasjonujące. Gdyby ta historia nie wydarzyła się naprawdę, tylko opisywalibyśmy jakąś wymyśloną przez nas obcą cywilizację, uznalibyśmy taki scenariusz za przesadzony, za klasyczny przykład niewyszukanego, sztampowego s-f, które trudno byłoby potraktować poważnie jako historię mogącą się wydarzyć.

A tymczasem… Welcome to Earth!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s