Liczba planet podobnych do Ziemi w naszej galaktyce

Tym razem oszacowano ilość planet podobnych do Ziemi w naszej galaktyce. W przeciwieństwie do szacowania występowania obcej inteligencji, przy analizach tego typu mamy do czynienia z mniejszą liczbą założeń, co czyni wyniki bardziej wiarygodnymi. Oczywiście planet takich może być o wiele mniej, jednak w wyliczeniach przedstawionych przez Michelle Kunimoto i Jaymie M. Matthews znajdujemy gruntowniejsze uzasadnienie obranej metody, niż w przypadku pozostawiających wiele do życzenia szacunków astrobiologów dotyczących występowania obcych cywilizacji (o tym, dlaczego pozostawiających wiele do życzenia, wspomniałem tutaj). Według oszacowań naukowców, planet takich w naszej galaktyce może być nawet 6 mld.

Przypomnę, że planety ziemio-podobne nie oznaczają planet jedynie takich jak Ziemia (zob. tutaj). O przynależności do tej kategorii decyduje wielkość skalistego globu i odległość od gwiazdy teoretycznie pozwalająca na utrzymanie na powierzchni ciekłej wody. Warunki te nie określają jednak środowiska klimatycznego planety, bo ono jest zależne głównie od rodzaju i składu atmosfery. W perspektywie kosmicznej zatem planetami typu Ziemia są także Wenus i Mars, dzisiaj obie różniące się istotnie od planet sprzyjających życiu.

Link do pracy źródłowej:
https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-3881/ab88b0

Opis z „Dziennika Naukowego”:
https://dzienniknaukowy.pl/kosmos/w-naszej-galaktyce-moze-byc-nawet-szesc-miliardow-planet-podobnych-do-ziemi?utm_source=facebook&utm_medium=fb_ads&utm_campaign=FB_Dziennik_Naukowy&utm_term=linkpost_19.06.2020&utm_content=post_1_6mldplanetpodobnychdoziemi&fbclid=IwAR2aoqd0lfeCG5XcuE3UeZJeI3RlsVZVSKx8x_R2SyCN2Csvi5KfwdrC4uM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s