Gdyby stworzyć Ziemię jeszcze raz, to czy powstałaby na niej cywilizacja?

Pojawił się kolejny artykuł szacujący prawdopodobieństwo pojawienia się życia oraz inteligencji we Wszechświecie.

Badanie tak naprawdę niewiele nam mówi o tym, co dzieje się w kosmosie w przypadku obcego życia, jest bowiem całkowicie oparte na pewnych aspektach ziemskiej ewolucji, jest jednak interesujące ze względu na jego metodę.

Analiza polegała na zapytaniu, jak często spodziewalibyśmy się ponownego pojawienia się życia i inteligencji na Ziemi, gdyby ciągle cofać zegar do jej początków. Zmiennymi są oczywiście dane dotyczące życia ziemskiego, ale najistotniejszą wartością w badaniu jest to, że na Ziemi życie pojawiło się szybko, ale potrzebowało bardzo długiego czasu, aby stworzyć życie złożone oraz inteligencję. Artykuł podejmuje się więc odpowiedzi na zapytanie oparte na założeniach – JEŚLI istnieje dużo planet, które mają podobne warunki do Ziemi i podobne linie czasowe ewolucji, to…

Problem przedstawiono pod względem czterech możliwych odpowiedzi, dla których testowano scenariusze oparte na metodzie techniki statystycznej zwanej Wnioskowaniem Bayesowskim:

  1. życie jest powszechne i często rozwija inteligencję,
  2. życie jest rzadkie, ale często rozwija inteligencję,
  3. życie jest powszechne, ale rzadko rozwija inteligencję,
  4. życie jest rzadkie i rzadko rozwija inteligencję.

Jakie wnioski? Jeśli planety o podobnych warunkach do Ziemi i podobnych do niej ewolucyjnych liniach czasowych są powszechne, to życie powinno mieć niewielki problem ze spontanicznym pojawieniem się na takich planetach.

Gorzej wygląda sprawa z życiem złożonym i inteligencją. Autor badania stwierdza: „Jeśli ponownie zagramy w historię Ziemi, pojawienie się inteligencji jest mało prawdopodobne”. Istotnym wnioskiem jest to, że jeśli, jak wynika z historii życia na Ziemi, ewolucja inteligencji jest procesem powolnym, to możliwe jest, że aby na planecie zaistniała inteligencja, konieczne jest, aby życie na tej planecie pojawiło się szybko. „Wczesne rozpoczęcie życia może być po prostu warunkiem naszego istnienia, a nie użyteczną racją za optymizmem”.
Badanie ma charakter tylko statystyczny w oparciu o założenie powszechności planet o ziemskich warunkach powstania i utrzymania życia. Nie analizuje życia obcego czy charakteru planet pozasłonecznych jako takich. Zob. też: „Ewolucja inteligencji”.

Tutaj link do oryginalnej pracy:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s